ICSE Grade IX Fluids Numerical Test 4th Feb 2025

Solutions to Grade IX ICSE Fluids Numerical Test (4th Feb 2025)

Solutions to Grade IX ICSE Fluids Numerical Test

(4th Feb 2025)

Graded Worksheet 1 (Total Marks: 50)

1. Pressure exerted by high heels

A woman weighing 600 N stands on heels with a contact area of 1 cm2. Converting area: \(1~\text{cm}^2 = 1 \times 10^{-4}~\text{m}^2\).
Pressure, \(P = \dfrac{600}{1 \times 10^{-4}} = 6 \times 10^6~\text{Pa}\).

2. Iron cube: Thrust and Pressure

  1. Cube side = 10 cm = 0.1 m → Volume = \(0.1^3 = 0.001~\text{m}^3\).
    Mass = density \(\times\) volume = \(8000 \times 0.001 = 8~\text{kg}\).
    Weight (thrust) = \(8 \times 10 = 80~\text{N}\).
  2. Contact area (bottom face) = \(10 \times 10 = 100~\text{cm}^2 = 0.01~\text{m}^2\).
    Pressure = \(\dfrac{80}{0.01} = 8000~\text{Pa}\).

3. Pressure due to a liquid column

Given: \(\rho = 1.3 \times 10^3~\text{kg/m}^3\), \(h = 1.2~\text{m}\), \(g = 10~\text{m/s}^2\).
\(P = \rho g h = 1.3 \times 10^3 \times 10 \times 1.2 = 1.56 \times 10^4~\text{Pa}\).

4. Pressure on a scuba diver

  1. Liquid pressure at 6 m depth:
    \(P_{\text{liquid}} = 1000 \times 10 \times 6 = 60000~\text{Pa}\).
  2. Total pressure = Atmospheric pressure \(+ P_{\text{liquid}}\) = \(1.01 \times 10^5 + 60000 = 1.61 \times 10^5~\text{Pa}\).

5. Glycerine in a flask: Pressure and Thrust

  1. Height = 20 cm = 0.20 m, \(\rho = 1.3 \times 10^3~\text{kg/m}^3\), \(g = 10\).
    Pressure at bottom: \(P = 1.3 \times 10^3 \times 10 \times 0.20 = 2600~\text{Pa}\).
  2. Flask bottom is circular with radius 8.0 cm = 0.08 m.
    Area \(A = \pi (0.08)^2 \approx 0.0201~\text{m}^2\).
    Thrust \(= P \times A \approx 2600 \times 0.0201 \approx 52.3~\text{N}\).

6. Thrust on a plate at the bottom of an open tank

Water depth = 1.25 m, \( \rho = 1000~\text{kg/m}^3\), \(g = 10\).
Pressure \(P = 1000 \times 10 \times 1.25 = 12500~\text{Pa}\).
Plate area = 40 cm2 = 0.004 m2.
Thrust \(= 12500 \times 0.004 = 50~\text{N}\).

7. U-tube: Determining density and relative density of oil

The mercury levels balance the pressures from the two liquid columns. Equate pressures:
\(\rho_{\text{water}} \, (10.0~\text{cm}) = \rho_{\text{oil}} \, (12.5~\text{cm})\).
With \(\rho_{\text{water}} = 1.0~\text{g/cm}^3\),
\(\rho_{\text{oil}} = \frac{10.0}{12.5} = 0.8~\text{g/cm}^3\).
Relative density of oil = 0.8.

8. Equivalent height of a water column for atmospheric pressure

A mercury column of 75 cm (0.75 m) represents atmospheric pressure. Using
\(P = \rho_{\text{Hg}}\, g\, h_{\text{Hg}}\) with \(\rho_{\text{Hg}} = 13.6 \times 10^3~\text{kg/m}^3\),
the equivalent water column height \(h_{\text{water}}\) satisfies:
\(\rho_{\text{water}}\, g\, h_{\text{water}} = 13.6 \times 10^3 \times 10 \times 0.75\).
Thus, \(h_{\text{water}} = \frac{13.6 \times 10^3 \times 0.75}{1000} = 10.2~\text{m}\).

9. Height of the second floor from pressure difference

Pressure difference: \(1.5 \times 10^5 – 0.9 \times 10^5 = 60000~\text{Pa}\).
Using \( \Delta P = \rho\, g\, h\) with \(\rho = 1000~\text{kg/m}^3\) and \(g = 10\),
\(h = \frac{60000}{1000 \times 10} = 6~\text{m}\).

10. Barometer reading for 0.98 bar atmospheric pressure

0.98 bar = 98000 Pa. Using \(h = \frac{P}{\rho\, g}\) with \(\rho_{\text{Hg}} = 13.6 \times 10^3~\text{kg/m}^3\) and \(g = 10\),
\(h = \frac{98000}{13600 \times 10} \approx 0.7206~\text{m} \approx 72.1~\text{cm}\).

Graded Worksheet 2 (Total Marks: 50)

11. Metallic piece: Density and Upthrust

  1. Density \(=\dfrac{50~\text{g}}{20~\text{cm}^3} = 2.5~\text{g/cm}^3\).
  2. Upthrust = weight of displaced water = \(20~\text{cm}^3 \times 1~\text{g/cm}^3\).
    In SI: \(20~\text{g-force} \approx 0.2~\text{N}\).

12. Height of a hill from barometer reading

At sea level, barometer reading = 76 cm Hg; on the hill = 70 cm Hg.
Difference = \(76 – 70 = 6~\text{cm} = 60~\text{mm}\).
Since pressure falls by 10 mm per 120 m, height \(=\dfrac{60}{10} \times 120 = 720~\text{m}\).

13. Object in water: Loss in weight, Upthrust, and Relative Density

  1. Loss in weight \(= 3.2 – 2.7 = 0.5~\text{N}\).
  2. Upthrust \(= 0.5~\text{N}\) (by Archimedes’ principle).
  3. Let true weight \(= W\) and upthrust \(= B\). Then, \(\dfrac{B}{W} = \dfrac{\rho_{\text{water}}}{\rho_{\text{object}}}\).
    Hence, relative density of object \(= \dfrac{W}{W – (\text{apparent weight})} = \dfrac{3.2}{0.5} = 6.4\).

14. Body immersed in a liquid

  1. Upthrust \(= 50~\text{cm}^3 \times 0.9~\text{g/cm}^3 = 45~\text{g-force}\).
  2. Apparent weight in liquid \(= 85.0 – 45 = 40.0~\text{gf}\).

15. Determining properties of a body immersed in water

  1. Loss in weight \(= 350 – 210 = 140~\text{gf}\).
  2. Upthrust \(= 140~\text{gf}\).
  3. Relative density \(=\dfrac{350}{140} = 2.5\).
  4. Density of body \(= 2.5~\text{g/cm}^3\) (since water = \(1~\text{g/cm}^3\)).
  5. Volume of body \(= \) weight loss (in gf) \(= 140~\text{cm}^3\).

16. Brass piece: Upthrust, Volume, and Density

  1. Loss in weight \(= 180 – 160 = 20~\text{gf}\).
  2. Volume \(= 20~\text{cm}^3\) (since water density is \(1~\text{g/cm}^3\)).
  3. Density of brass \(=\dfrac{180}{20} = 9~\text{g/cm}^3\).

17. Floating iceberg: Percentage submerged

Fraction submerged \(= \dfrac{917}{1026} \approx 0.894\).
Hence, approximately 89.4% of the iceberg is submerged.

18. Density of a floating wooden article

If 60% of the volume is above water, then 40% is submerged. Using \(\dfrac{\rho_{\text{wood}}}{\rho_{\text{water}}} = \) fraction submerged,
\(\rho_{\text{wood}} = 0.4 \times 1000 = 400~\text{kg/m}^3\).

19. Wooden block: Density and Submerged Volume

  1. Density \(=\dfrac{24.0}{0.04} = 600~\text{kg/m}^3\).
  2. Fraction submerged \(=\dfrac{600}{1000} = 0.6\);
    Submerged volume \(= 0.6 \times 0.04 = 0.024~\text{m}^3\).

20. Hollow iron ball floating on water

  1. Effective density \(=\dfrac{90~\text{g}}{200~\text{cm}^3} = 0.45~\text{g/cm}^3\).
  2. Fraction submerged \(= 0.45\) (or 45% submerged), hence
    Fraction above water \(= 1 – 0.45 = 0.55\) (55% above water).
  3. Since the buoyant force equals the weight for a floating object, the apparent weight is 0.

Graded Worksheet 3 (Total Marks: 50)

21. Wood floating in water and another liquid

  1. In water: Submerged height = 13.5 cm, Total height = 18 cm, Fraction submerged = \( \frac{13.5}{18} = 0.75\).
    Thus, density of wood \(= 0.75~\text{g/cm}^3\) (since water = \(1~\text{g/cm}^3\)).
  2. In the given liquid: Submerged height = 12 cm, Fraction submerged = \( \frac{12}{18} = 0.667\).
    Since \(\dfrac{\rho_{\text{wood}}}{\rho_{\text{liquid}}} = 0.667\),
    \(\rho_{\text{liquid}} = \dfrac{0.75}{0.667} \approx 1.125~\text{g/cm}^3\).

22. Ice slab floating in a saltish solution

Density of ice = 900 kg/m3 and solution = 1008 kg/m3.
Fraction submerged \(=\dfrac{900}{1008} \approx 0.893\).
For an ice volume of 1200 cm3:
Submerged volume \(\approx 0.893 \times 1200 \approx 1071.4~\text{cm}^3\),
Volume above surface \(\approx 1200 – 1071.4 \approx 128.6~\text{cm}^3\).

23. Hollow cylinder with added lead shots

  1. Total weight \(= 85 + 35 = 120~\text{gf}\).
    For a floating body, upthrust equals its weight, so upthrust \(= 120~\text{gf}\).
  2. Let the cross-sectional area of the cylinder be \(A\) (in cm2) and depth of immersion = 10 cm.
    Buoyant force \(= \rho_{\text{liquid}} \times A \times 10\), with \(\rho = 1.2~\text{g/cm}^3\).
    Hence, \(1.2 \times 10 \times A = 120 \Rightarrow A = \frac{120}{12} = 10~\text{cm}^2\).

24. Maximum load lifted by a hydrogen-filled balloon

Volume of balloon \(= 240~\text{m}^3\).
Densities: \(\rho_{\text{air}} = 1.29~\text{kg/m}^3\), \(\rho_{\text{H}_2} = 0.09~\text{kg/m}^3\).
Using \( \text{Lift} = (\rho_{\text{air}} – \rho_{\text{H}_2})\, V\, g\) with \(g=10~\text{m/s}^2\):
\( \text{Lift} = (1.29 – 0.09) \times 240 \times 10 = 1.20 \times 2400 = 2880~\text{N}\).
This is equivalent to a load of approximately \( \dfrac{2880}{10} = 288~\text{kg}\).

25. Derivation of apparent weight formula

Let an object of weight \(W\) and density \(\rho\) be immersed in a liquid of density \(\rho_l\).
Volume of object \(V = \dfrac{W}{g\,\rho}\).
Upthrust \(= \rho_l\, g\, V = \rho_l\, g\, \dfrac{W}{g\,\rho} = \dfrac{W\, \rho_l}{\rho}\).
Apparent weight \(= W – \dfrac{W\, \rho_l}{\rho} = W \left(1 – \dfrac{\rho_l}{\rho}\right)\).

26. Density of platinum

  1. In the CGS system: Density \(= 21.5~\text{g/cm}^3\).
  2. In the SI system: Density \(= 21.5 \times 1000 = 21500~\text{kg/m}^3\).

27. Determining relative densities from buoyancy measurements

  1. In water: Loss in weight \(= 44.5 – 39.5 = 5~\text{gf}\).
    Volume of metal \(= 5~\text{cm}^3\) → Density \(= \dfrac{44.5}{5} = 8.9~\text{g/cm}^3\).
  2. In the given liquid: Loss in weight \(= 44.5 – 37.5 = 7~\text{gf}\).
    Volume (same as above) \(= 5~\text{cm}^3\) → Density of liquid \(= \dfrac{7}{5} = 1.4~\text{g/cm}^3\).
    Relative densities: Metal = 8.9, Liquid = 1.4.

28. Solid immersed in a liquid

  1. Loss in weight \(= 30 – 26 = 4~\text{gf}\).
  2. Volume of solid \(= \dfrac{4}{0.8} = 5~\text{cm}^3\).
  3. Density of solid \(= \dfrac{30}{5} = 6~\text{g/cm}^3\).
  4. Relative density \(= 6\).

29. Checking the jeweler’s claim on gold ornaments

Weight in air = 44.58 gf, weight in water = 41.96 gf.
Loss in weight \(= 44.58 – 41.96 = 2.62~\text{gf}\).
Volume \(= 2.62~\text{cm}^3\) → Density \(= \dfrac{44.58}{2.62} \approx 17.02~\text{g/cm}^3\).
Thus, relative density \(\approx 17.0\).
Since the jeweler claimed 18.43, the claim is not correct.

30. Determining properties of a cork piece using a lead sinker

  1. Volume of the sinker:
    Given weight of sinker = 43.0 gf and relative density of lead = 11.0,
    Volume \(= \dfrac{43.0}{11.0} \approx 3.91~\text{cm}^3\).
  2. Loss in weight of the sinker:
    Buoyant force on sinker = volume displaced = \(3.91~\text{gf}\).
  3. Total system:
    Combined weight in air = \(6.5 + 43.0 = 49.5~\text{gf}\).
    Measured weight in water = 11.5 gf, so total buoyant force \(= 49.5 – 11.5 = 38.0~\text{gf}\).
  4. Loss in weight of the cork:
    Buoyant force on cork = Total buoyant force \(-\) buoyant force on sinker = \(38.0 – 3.91 \approx 34.09~\text{gf}\).
  5. Weight (apparent) of the cork in water:
    Apparent weight \(= 6.5 – 34.09 \approx -27.59~\text{gf}\).
    A negative value indicates that the cork experiences a net upward force (it would float if not restrained).
  6. Relative density of the cork:
    Volume of cork \(= 34.09~\text{cm}^3\) (since buoyant force equals the weight of displaced water),
    Relative density \(=\dfrac{6.5}{34.09} \approx 0.19\).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top